חזרה לדף הבית חזרה לדף הבית
תפריט הוסף למועדפים תפריט צור קשר תפריט
אודות
תפריט
חברה וחינוך
תפריט
תרבות ופנאי
תפריט
ענפים ועסקים
תפריט
פנימי לחברים
תפריט
ספר מבקרים/Guest Book
» חגיגות שער הגולן ה- 80
» מה בחצר
» פרוייקט תיעודי לכבוד חגיגות ה-75
» גלריית תמונות
» דמויות ויוצרים בקיבוץ
» היסטוריה
» הקיבוץ כיום
» "מכתבים מלאוקדיה"
» חדש - ישן בעריכת עודד פרקר
» כתבו עלינו בעיתון...
» יומן אישי
» יזכור
» דפי נפטרים
אודות | יזכור
חיים פרידמן
בן מינצה וברקו פרידמן
 
נולד: ז' אייר תרצ"ה, 10.8.1935
נפל: כ"ז אייר תשי"ד, 30.5.1954
במארב באזור ניצנה.
 
חיים נולד בפולין. האב היה סוחר.
המאורע היחידי אותו זכר ושנחקק במוחו, היה היום שחרץ את גורלו ושבו הוציאו הנאצים את כל התושבים מהעיירה וריכזום בשדה, הגובל עם היער הקרוב. תחושת המוות המתקרב והודאי היתה קרובה לכולם. אולם איש לא התנגד; איש לא התקומם ואיש לא ניסה להימלט. כולם הלכו למוות כאל דבר שאין מנוס ממנו, כאל גזירת אלוהים. רק כשהחלו היריות התחילו מספר צעירים לברוח. לא היה בזה שום מעשה מחושב, אלא דחף של אינסטינקט, של רצון החיים, שציוה גם עליו לרוץ. וכך מצא את עצמו רץ בסמוך לאחיו המבוגר, כשהכדורים רודפים אחריהם. אלה היו הרגעים האחרונים בהם ראה את אחיו. תוך כדי ריצה נכשל אחיו והגרמנים השיגוהו. חיים קפץ לתוך בור שהיה מצוי בקרבת מקום וכך מילט את נפשו. מכאן ואילך הסתתר בבתי איכרים, מפחד הגרמנים. כל שנות המלחמה עברו על חיים בפחד תמידי ובאי-ודאות באשר ליום המחרת. כך עבר את המלחמה. לאחר השיחרור, היה רצונו היחידי להגיע ארצה.
בחברת הנוער הראשונה, איתה הגיע ישר לשער הגולן, לא מצא את מקומו. כשהחברה היוגוסלבית התפזרה וחלק עברו למקום אחר, החליט חיימקה להישאר בשער-הגולן. הוא חיפש את מה שחסר היה לו מגיל הילדות - בית. ואותו מצא בקיבוצנו.
כשהתרכזו כאן הצעירים של חברת הנוער הישראלי "צבר" הצטרף אליהם. חיימקה היה כאילו המבוגר בקבוצה, אבל לא בגיל, כי אם בנסיון המר של החיים.
עם תום הלימודים של קבוצת "צבר", התגייס לצבא. את מותו מצא בעלותו עם חוליית סיור על מארב, באיזור ניצנה.
דבריו האחרונים על השאלה: "האם יש לך קרובים?" באה התשובה: "יש לי בית בשער הגולן". מאושר ודאי היה שבסבלו נמצאה לו תשובה לשאלה הכאובה בחייו. בית במולדת, בשער הגולן.
Site by ITdesign - בניית אתריםEtsuv. Creative Group