חזרה לדף הבית חזרה לדף הבית
תפריט הוסף למועדפים תפריט צור קשר תפריט
אודות
תפריט
חברה וחינוך
תפריט
תרבות ופנאי
תפריט
ענפים ועסקים
תפריט
פנימי לחברים
תפריט
ספר מבקרים/Guest Book
» חגיגות שער הגולן ה- 80
» מה בחצר
» פרוייקט תיעודי לכבוד חגיגות ה-75
» גלריית תמונות
» דמויות ויוצרים בקיבוץ
» היסטוריה
» הקיבוץ כיום
» "מכתבים מלאוקדיה"
» חדש - ישן בעריכת עודד פרקר
» כתבו עלינו בעיתון...
» יומן אישי
» יזכור
» דפי נפטרים
אודות | יזכור
זאב כרמי
בן שושנה וצבי וינברגר
 
נולד: כ"ב אייר תרע"א, 20.5.1911
נפל: ט' אייר תש"ח, 18.5.1948

זאב נולד בעיר קושיצה (אז הונגריה). יהדות הפלך (מזרח סלובקיה) היתה מפולגת בין חסידות מנוונת והתבוללות הונגרית קיצונית. מלחמת העולם הראשונה וסיפוח העיר אל הרפובליקה הצ'כוסלובקית היו חוויותיו העמוקות הראשונות של ילד ער ורגיש והורו לו את הדרך משורות ההתבוללות אל מחנה היהדות הבונה. כאשר התארגנה בעיר תנועת השומר הצעיר היה זאב בין חניכיה הראשונים. תפיסתו את הציונות והסוציאליזם היתה מראש חלוצית: הוא ידע שלא נקרא לשנות את השקפות הדור בלבד, אלא בראש ובראשונה את דרכי חייו.

זאב הופך מהר לאחד מראשוני המדריכים והמחנכים בתנועה, קודם בקן ואחרי-כן גם במתכונת ארצית. משנת 1929 הוא חבר ההנהגה הראשית של תנועת השומר הצעיר בצ'.ס.ר ובכל מפעלי התנועה ניכר רישומו. כאשר הגיע תורו לצאת להכשרה, היכה הדבר גלים בעיר וקרוביו רדפו אחריו כאחר איש שנטרפה עליו דעתו. אבל הוא לא נרתע והמשיך בדרכו. הוא עלה ארצה בשנת 1931 אל קיבוצו, קיבוץ השוה"צ א' מצ'כוסלובקיה ועבר איתו את הדרך הקשה עד לאיחוד עם הקיבוץ הפולני "עין-הקורא" בראשון-לציון ועד להתנחלות בעמק הירדן.

במשך כל השנים הוא בין פעילי הקיבוץ בשטח התרבותי. זכורות, בין השאר, הרצאותיו בשטחים שונים ובמיוחד בגיאוגרפיה מדינית. הרצאותיו על סין קירבונו לבעיותיו של המזרח הרחוק והרחיבו אופקים. וכשם שהיה נוטה קלות ביחסו עם אנשים, כך היה בהרצאותיו חדור רצינות הנובעת מאחריות לנושא בו טיפל. זאב היה משכיל במובן המערב-אירופי אבל עם זאת הבליט את יחסו המיוחד, יחס חם והערצה למנטאליות של יהדות מזרח-אירופה.

בשטח הבטחון וכן בשטחים רבים אחרים היה בין מפלסי הדרך. גם בביסוס הכלכלי של המשק רב חלקו. הוא היה סדרן העבודה הראשון עם המעבר להתישבות. התפתחות הרפת בשער-הגולן קשורה בשמו. וכאשר הוקם מכון ההזרעה המלאכותית בגוש עמק הירדן, הוא נקבע כמרכזו.

זמן קצר לפני מותו נקבע ע"י ההנהגה העליונה של השוה"צ כשליח התנועה בהונגריה. עודו עוסק בהכנת ניירותיו פורצת מלחמת הקוממיות והוא נקרא לתרום את חלקו בהדיפת האויב המנסה לפרוץ לעמק הירדן. בעת שהותו בתור מפקד כיתה בצמח התחבב על כל חבריו לנשק. בשעות הקשות הוא שומר על עוז רוחו ומעודד את פקודיו ככל שידו מגעת. בהסתערות האויב על צמח ב-18 במאי, נפל בקרב. הוא מצא את מנוחתו בחלקה הצבאית בבית הקברות בדגניה א'. הניח אשה, את גוטה, את בנו מאיר ושתי בנות - את מיכל ואת ורד.
 
בן שושנה וצבי, נולד ביום כ"ב באייר תרע"א (20.5.1911) בעיר קושיצה, צ'כוסלובקיה ולמד בבית-ספר הונגרי. מסביבתו המתבוללת מצא את הדרך לתנועת "השומר הצעיר", התחנך על עיקריה, נעשה מדריך ונתקבל בשנת 1929 להנהגה הראשית. בסוף שנת 1931 עלה לארץ והצטרף ל"קיבוץ השומר הצעיר א'" מעולי צ'כוסלובקיה, שהתאחד עם קיבוץ עין הקורא בראשון לציון ועלה על אדמתו בעמק-הירדן. זאב היה בין המייסדים של שער הגולן ומן החברים הפעילים במשק. היה רפתן מומחה ומרכז מכון ההזרעה בעמק-הירדן. כמו-כן היה פעיל בענייני הביטחון.
עם פלישת האויב בפרוץ מלחמת-העצמאות נקרא להצטרף ליחידה שהופקדה על הגנת צמח ושימש מפקד-כיתה בחטיבת "גולני". הסורים פלשו לעמק-הירדן ביום 16.5.1948, השתלטו על כמה משלטים באזור, אך נבלמו על-ידי מערך כוחותינו בצמח. ב-18 במאי פתחו הסורים בהתקפה על צמח בסיוע ארטילריה וטנקים. כוחותינו לא עמדו בפני עוצמת ההתקפה הסורית, תחילה נפלה העיירה צמח ולבסוף גם תחנת המשטרה והמגינים נסוגו תחת אש הסורים לעבר דגניה. בקרב זה נפל, ביום ט' באייר תש"ח
 
(18.5.1948). הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בדגניה א'.
Site by ITdesign - בניית אתריםEtsuv. Creative Group