חזרה לדף הבית חזרה לדף הבית
תפריט הוסף למועדפים תפריט צור קשר תפריט
אודות
תפריט
חברה וחינוך
תפריט
תרבות ופנאי
תפריט
ענפים ועסקים
תפריט
פנימי לחברים
תפריט
ספר מבקרים/Guest Book
» חגיגות שער הגולן ה- 80
» מה בחצר
» פרוייקט תיעודי לכבוד חגיגות ה-75
» גלריית תמונות
» דמויות ויוצרים בקיבוץ
» היסטוריה
» הקיבוץ כיום
» "מכתבים מלאוקדיה"
» חדש - ישן בעריכת עודד פרקר
» כתבו עלינו בעיתון...
» יומן אישי
» יזכור
» דפי נפטרים
אודות | יזכור
פרץ פרנק
בן טובה ואברהם פרנק
 
נולד: ו' סיון תרס"ט, 26.5.1909
נפל: י"ח תמוז ת"ש, 24.7.1940
בחצר "של" בחיפה בהפצצה האיטלקית במלחמת העולם השניה.
 
פרץ נולד בעיירה הפולנית הקטנה ז'רקי, במחוז בנדין. היתה זו עיירה גלותית טיפוסית, הרוקמת חרש את חייה, מקימה דורות של יהודים טרודים וחרושי קמטים מרוב דאגה לפרנסה וחיפוש תכלית לצאצאיהם. בדומה לכל העיירות הפולניות היה רוב הכנסתה של ז'רקי על מקח-וממכר עם האיכרים הפולניים שבסביבה. מלמד מסחר זה תפסה בעיירה מקום חשוב ההתעסקות במלאכת הבורסקאות, תפרות וסנדלרות. ברוב ימות השנה היתה ז'רקי שוקטת על שמריה ואילו עם בוא הקיץ היה נקרע חלון לעולם הרחב, הודות לתנועת הקייטנים שנהרו למקום המרגוע לישנוב, בסמוך לעיירה. תנועה קיצית שזו השפיעה לא במעט על הנוער של ז'רקי, שהיה סגור לאחורי האופק הצר של העיירה והיה קשוב לרעיונות מרעננים מהעולם החיצוני הגדול.

פרץ היה הבן היחיד במשפחה. אביו עסק בהוראה ב"חדר מתוקן" שהקימו בעיירה ואשר נבדל לטובה משאר ה"חדרים" הודות לרוח המתקדמת שנשבה בו. כבר בילדותו התבלט בכשרונותיו ובחריפותו. בגיל צעיר מאד ידע קרוא וכתוב. מעניין שפרץ אשר בבגרותו גילה כה הרבה זריזות, ידע ותבונה ע"י הגה המכונית וטיפל באביזריה, לא הראה בילדותו כל נטייה למשחק במכשירי עבודה שונים ונמשך אך ורק לספר, בו מצא עניין ומקור למשחק ולשעשוע. נטייה זו חיבבה אותו על הוריו והשכנים והעריכוהו מאד ותלו בו תקוות רבות.

את ראשית לימודיו עשה בבית-הספר העממי הפולני במקום. אך בגיל 12 החל אביו דואג לעתידו והחליט להקנות לו את מקצוע התפרות, שהיה שכיח בעיירה ונחשב בין המעולים שבמלאכות. במהרה נוכחו שאין לו תקנה במקצוע זה מאחר ולבו לא נמשך אחריו.

בשנת 1924 נוסד בז'רקי קן השומר הצעיר שפרץ היה בין מניחי יסודיותיו. פרץ נחשב למדריך מחונן, הודות לערנותו ולעליזותו הטבעית ולכשרון הסיפור בו חונן. בד בבד עם היותו פעיל מאד בתנועה היה המזכיר הטכני של הקהילה היהודית בעיירה. בתפקיד זה היה לעזר לכל נצרך והשתדל עבור כל מי שהיה זקוק לסידורים אצל השלטונות. בשנת 1928 יצא להכשרה לסמיאטיץ'. בצעדו זה היה הראשון בקן שסלל את הדרך לקראת הגשמה עצמית. בהכשרה היה סדרן עבודה וגם גזבר. הוא היה פעיל בשטח התרבותי. פרץ היה מזכיר החטיבה שהצטרפה אחר-כך לקיבוץ העליה "המקביל" שנוסד עם ראשית העליה החמישית. בשנת 1932 יצא שנית להכשרה ובשלהי אותה שנה עלה ארצה.

בקיבוץ "עין הקורא" היה פעיל בשטחים שונים וגם ייצג אותו במועצת הפועלים בראשון-לציון. בין השאר היה חבר במשפט ההסתדרות במקום. היה פעיל בענייני התרבות של הקיבוץ ובתקופת ההתנחלות נבחר לגזבר. מאוחר יותר קיבל הכשרה בנהגות וגדולה היתה שמחתו בקבלו את רשיון הנהיגה. במכתב לקרוב משפחה, מאותה תקופה, הוא כתב: "...תאר לנפשך מה גדול אושרי. אני שהייתי בטלן ולא ידעתי להחזיק פטיש ביד, הנני נהג ומכיר את המכונה על בוריה. האם אין זו מהפכה בחיי?..." ובנסיעתו החמישית שעשה באופן עצמאי ע"י ההגה, מצא את מותו.
הניח אשה, את רחל, ובת - אורית.
Site by ITdesign - בניית אתריםEtsuv. Creative Group